The High School fielded a number of successful teams in the first half of 2021-2022. How did they do?
Boys’ Cross Country
• Top Team Finishes at Invitational:
4th Place (Metro Nashville Championship);
4th Place (Dickson Invitational);
3rd Place (Saturday Light Fever Silver Race)
• State Meet: 10th Place
• Individual Medalists:
Sam Horn (20th @ Dickson Invitational)
Lucas Rehm (12th @ Metro Championship)
Grant Rehm (14th @ Metro Championship)
Girls’ Cross Country
• State Meet: Team finished 10th place (Selin Weitkamp, Elli Baker, Lizzie McWilliams, Gracie Corn, Helen Thompson, Grace Thompson, Alara Weitkamp)
• Metro City Championship: Varsity team finished 4th place. Individual medalists: Selin Weitkamp finished 12th. The JV team finished 3rd place. Individual medalists: Elli Baker finished 6th place.
Girls’ Golf
• Won Regionals and finished 3rd at State
• Savannah Cherry led the way for the Tigers as
she finished t-3 at State.
Boys’ Golf
• Finished the year 78-2
• Won regionals for the 3rd year in a row and finished 2nd at State with the 9th lowest score in TSSAA history.
• Toby Wilt finished in 3rd place at State with an amazing -6 par.
• The boys end the year ranked #3 in the nation.
Girls’ Soccer
• 45 Goals Scored
• All Region: Breahn Fisher, Claire McGehee, Genevieve Schaefer, Aliyah Batten, Addie DeCoster
• Honorable Mention: Brenna Hanbury
• All State: Breahn Fisher
Volleyball
• Finished 4th in the state tournament
7-1 in region play and second in the region tournament
• Katie Barrier: All Region Team, All Tournament Team, MaxPreps Top 50 HS All-American Team
• Hannah Scott: All Region Team, All Tournament Team, Tennessean All Mid-State High School Volleyball Second Team, TSWA All-State DII AA Volleyball Team
Football
• Ensworth Football Finished Season 7-4
• Share of the D2-AAA West Regional Champs
• D2-AAA West All Region: Levi Moore, Tyrone Ford, Mason Curtis, Shamar Porter, Jacob Page, Mark Smith, Charles Ingram
• D2-AAA West Honorable Mention: Phillip Gray III, Bralynn Morris, Martez Cooksey, and Roland McGhee
• 615 Preps All Area 1st Team: Jacob Page
• 615 Preps All Area 2nd Team: Phillip Gray III and Charles Ingram V
• 615 Preps All Area 3rd Team: Levi Moore and Tyrone Ford
• Tennessean All Mid-State 2nd Team: Phillip Gray III
• Tennessean All Mid-State 3rd Team: Jacob Page
• TNFCA D2-AAA All State: Levi Moore, Tyrone Ford, and Jacob Page
• Red Zone All State D2-AAA 1st Team: Phillip Gray III
• Red Zone All State D2-AAA 2nd Team:
Jacob Page, Charles Ingram
• Red Zone All State D2-AAA: Honorable Mention: Levi Moore, Ethan Utley, and Mason Curtis
• TSWA Division II-AAA All-State Football Team: Jacob Page