Team Championships

Basketball

Boys

State Champions: 2009, 2011, 2012, 2013, 2014
Finalist: 2016

Girls

State Champions: 2008, 2010, 2013, 2017, 2019 
Finalist: 2009, 2012, 2014, 2018

Cross Country

Girls

Finalist: 2007, 2009

Football

State Champions: 2010, 2011, 2012, 2013
Finalist: 2014

Golf

Boys

Finalist: 2014, 2018

Girls

State Champions: 2011
Finalist: 2010, 2012, 2013, 2016, 2017, 2018

Lacrosse

Girls

State Champions: 2009, 2019
Finalist: 2016, 2018

Boys

State Champions: 2018

Soccer

Girls

Finalists: 2016

Track and Field

Girls

State Champions: 2015, 2019
Finalist: 2008, 2016, 2017

Volleyball

State Champions: 2010, 2011

Individual State Champions

List of 5 items.

  • Bowling

    2010 Miranda Mott
    2011 Miranda Mott
  • Cross Country

    2014 Emma Sloan
  • Golf

    2011 Alexandra Farnsworth
    2014 Brock Ochsenreiter
    2015 Brock Ochsenreiter
  • Swimming & Diving

    2008 Jackson Wilcox: 200 Free and 500 Free
    2011 Hannah Runyon-Hass: 200 IM
    2014 Charlie Clifton: Diving 1M Springboard
    2016 Charlie Clifton: Diving 1M Springboard
    2018 Kallie Chelsvig: 100M Freestyle
  • Track & Field

    2005 Chela Green: 100M Dash and 200M Dash
    2005 Roman Dent: Long Jump
    2006 Cosley Pulliam, Anna Bowers, Caroline Hart, Chela Green: 4x100M Relay
    2006 Chela Green: 100M Dash
    2007 Shelby Smith: 800M
    2008 Anna Bowers: Long Jump
    2008 Adam O'Donnell, Matthew Scarola, Duke Deloache, Garrett Carmichael: 4x800M Relay
    2008 Cosley Pulliam, Chela Green, Hayden Sohr, Anna Bowers: 4x100M Relay
    2009 Sarah B. DeLozier: 1600M
    2009 Timothy Baxter, Sam Devane, Hamilton Wallace, Matthew Scarola: 4x800M Relay
    2010 Sam Cooper: Discus
    2010 ReJean Rouse: Shot Put
    2010 Timothy Baxter, Creed McClellan, Hamilton Wallace, Matthew Scarola: 4x800M Relay
    2011 ReJean Rouse: Shot Put
    2011 Nikki Gittens: High Jump
    2011 Rodney Edmiston: Triple Jump
    2012 ReJean Rouse: Shot Put
    2012 Nikki Gittens: High Jump
    2012 Rodney Edmiston: Triple Jump
    2014 Tyra Gittens: Pentathlon and High Jump
    2014 Donovan Sheffield: Triple Jump
    2015 Jada Dotson: Shot Put
    2015 Tyra Gittens: 200M Dash, Long Jump, High Jump, 100M Hurdles, and Pentathlon
    2015 Darius Morehead: 100M Dash
    2016 Akiya Harris, Ana Nuñez, Jada Dotson, and Maya Wright: 4x100M Relay
    2016 Tyra Gittens: Pentathlon, 200M Dash, Long Jump, High Jump, 100M Hurdles
    2017 Tyra Gittens: Pentathlon, 200M Dash, Long Jump, High Jump, 100M Hurdles
    2017 Abbie Berry, Ellie Berry, Kaiya Wynn, JaTorria Lee: 4x200M Relay
    2017 Tanner Antonutti: Discus
    2017 Tim Covington: Shot Put
    2018 JaTorria Lee, Abbie Berry, Ellie Berry, Kaiya Wynn: 4x400 Relay
    2018 Kaiya Wynn: Pentathlon
    2019 Kaiya Wynn: Pentathlon
    2019 Jude Maloy: Decathlon
    2019 Zoe Williams: Triple Jump
    2019 Caleb Horton: Triple Jump
    2019 Dontavia Waggoner: Shot Put
    2019 William Wright: Long Jump
    2019 Zoe Williams: High Jump
    2019 Jayda Woods, JaTorria Lee, Bry'Nhyia Brazier, Kaiya Wynn: 4x200 Relay
    2019 Kaiya Wynn: 400
    2019 JaTorria Lee, Claire McGehee, Gianna Bullock, Kaiya Wynn: 4x400 Relay


     

Awards

Mr. Basketball
2011: Conor McDermott
2014: Andrew Fleming

Miss Basketball
2019: Dontavia Waggoner

Mr. Football
2008: Tavarres Jefferson
2011: Corn Elder
2012: Corn Elder
2013: D'Andre Ferby