• HS - Boys' Track

    2018 - 2019
    Head Coach: Dillon Seigenthaler

Team Schedule

print
Home

HS Boys' Track & Field Home Meet

League
Playing fields - EHS Track
Home

HS Boys' Track & Field Home Meet

League
Playing fields - EHS Track
Away

HS Boys' Track & Field - Doug Hall Relays @ MBA

League
Montgomery Bell Academy
Home

HS Boys' Track & Field Home Meet (Field events start at 4:00PM, Running starts at 4:45PM)

League
Playing fields - EHS Track
Away

HS Boys' Track & Field - City Meet @ Harpeth Hall

League
Away

HS Boys' Track & Field - City Meet @ Harpeth Hall

League
Away

HS Boys' Track & Field - City Meet @ Harpeth Hall

League
Away

HS Boys Track & Field - Freshman Championships @ MBA

League
Montgomery Bell Academy
Away

HS Boys' Track & Field - Great 8 @ Vanderbilt University

League
Vanderbilt University
Away

HS Boys' Track & Field Meet @ MBA

League
Montgomery Bell Academy
Away
Playoff

HS Boys' Track & Field - Region Meet @ MBA

League
Montgomery Bell Academy
Away
Playoff

HS Boys' Track & Field - Region Meet @ MBA

League
Montgomery Bell Academy
Away
Playoff

HS Boys' Track & Field - Region Meet @ MBA

League
Montgomery Bell Academy
Away
Playoff

HS Boys' Track & Field - State Decathlon @ BA

League
Brentwood Academy
Away
Playoff

HS Boys' Track & Field - State Decathlon @ BA

League
Brentwood Academy
Away
Playoff

HS Boys' Track & Field - State Meet @ MTSU

League
MTSU

Team News

List of 2 news stories.

  • April 10th Track Meet Results

    The Boys' Track team finished in 1st place. The following scored points for the Boys' Track team: 
    Boys 100 Meter Dash: Jude Maloy (2nd), Roland McGhee Jr (3rd), William Wright (4th)
    Boys 200 Meter Dash: William Wright (1st), Roland McGhee Jr (2nd)
    Boys 400 Meter Dash: Jude Maloy (1st), Gabriel McDaniel (2nd), Patrick France (5th)
    Boys 800 Meter Run: Sam Horn (1st), Kelile Southwell (3rd), William Vreeland (4th), Max Keller (6th)
    Boys 1600 Meter Run: Sam Horn (2nd), William Vreeland (3rd), Max Keller (5th)
    Boys 110 Meter Hurdles: Zion Wynn (1st)
    Boys 300 Meter Hurdles: Hayden Horn (1st), Gerard Bullock (3rd)
    Boys 4x200 Meter Relay: Patrick France, Bryce Edmondson, Zion Wynn, Andrew Garrett (2nd)
    Boys 4x800 Meter Relay: Hayden Horn, Sam Horn, Kelile Southwell, William Vreeland (1st)
    Boys High Jump: William Wright (1st)
    Boys Long Jump: Roland McGhee Jr (1st), Jude Maloy (2nd)
    Boys Triple Jump: Caleb Horton (1st), Andre Turrentine (2nd)
    Boys Shot Put: Sam Krupp (T-5th), Cal Archdeacon (7th), Ethan Sipe (8th)
    Boys Discuss Throw: Sam Krupp (4th), Ethan Sipe (7th), Cal Archdeacon (8th)
    *Complete results are avaialbe as a PDF at the bottom of the team page
  • March 28th Track Meet Results

    The Boys' Track team finished in 3rd place. The following scored points for the Boys' Track team: 
    Boys 200 Meter Dash: Roland McGhee Jr (2nd)
    Boys 400 Meter Dash: Patrick France (8th)
    Boys 800 Meter Run: Sam Horn (3rd)
    Boys 1600 Meter Run: William Vreeland (4th)
    Boys 110 Meter Hurdles: Zion Wynn (1st)
    Boys 300 Meter Hurdles: Hayden Horn (4th), Zion Wynn (7th)
    Boys 4x100 Meter Relay: Wesley Walker, William Wright, Roland McGhee Jr, Jude Maloy (3rd)
    Boys 4x200 Meter Relay: Roland McGhee Jr, Gabriel McDaniel, William Wright, Jude Maloy (3rd)
    Boys 4x400 Meter Relay: Toby Wilt, William Wright, Gabriel McDaniel, Andre Turrentine (3rd) 
    Boys 4x800 Meter Relay: Hayden Horn, Sam Horn, Kelile Southwell, Will Donelson (2nd) 
    Boys High Jump: Jude Maloy (3rd)
    Boys Long Jump: Roland McGhee Jr (2nd), William Wright (5th), Jude Maloy (7th)
    Boys Triple Jump: Caleb Horton (1st)
    Boys Shot Put: Sam Krupp (6th), Ethan Sipe (7th)
    Boys Discuss Throw: Sam Krupp (6th)
    *Complete results are available as a PDF at the bottom of the team page
Archive

Coaches