Ensights Magazine

MS athletic highlights 2021

Middle School Winter/Spring Highlights

Editorial Staff
How did the Middle School athletic teams fare this spring?

Girls’ Varsity Basketball

  • HVAC Champions
  • 8- 1 season
  • Outstanding players: Nori Jamison ’26, Gabi Bullock ’26, & Emery Smith ’25 and Brenna Hanbury ’25 for defense.

Boys’ Varsity Basketball

  • HVAC Champions
  • Outstanding players: Landon Sullivan ’25, Ethan Utley ’25, Justin Hopkins ’26, Jonah Biller ’25, Sam Haley ’25, Jack Watts ’25

6th Girls’ Basketball

  • HVAC Basketball Runner-Up
  • Outstanding players: Hollis Jacobs as point guard, Eleanor Denbo and Makaylah Batten as leading scorers, and Ella Meade Poe and Caroline Watts for rebounding.

6th Boys’ Basketball

  • HVAC Jr. Division Champions
  • Undefeated season
  • Led by Harrison Hampton, Warner Hart, Daniel McGugin, Cutler Smith, Dain Clark

Boys’ Swimming

  • 6th - 200 medley relay: Alex Aplin ’27, Elliott Darr ’26, Cameron Herring ’26, Owen Moeller ’25
  • 6th - 200 free relay: Elliott Darr ’26, Cameron Herring ’26, Alex Aplin ’27, Lee Atwood ’26
  • Elliott Darr ’26: 6th- 200 free, 3rd- 100 fly
  • Alex Aplin ’27: 6th- 100 free, 9th - 100 breast
  • Cameron Herring ’26: 16th - 100 free

Girls’ Swimming

  • HVAC Champions
  • 400 free relay broke a record with a final time of 3:58.82 (Leah Jackson ’25, Lizzie McWilliams ’25, Alex Glenn ’26, & Mac Spurrier ’27)
  • Leah Jackson ’25: 1st - 200 free; 100 back
  • Lizzie McWilliams ’25 1st - 50 free; 3rd - 100 fly
  • Alex Glenn ’26 2nd - 200 IM & 100 breast
  • Gracie Corn ’25 5th - 50 free; 3rd - 100 breast
  • Sidney Tompkins ’25 6th - 50 free; 7th - 100 free
  • Audrey Bailey ’26 11th - 50 free; 9th - 100 free
  • Hayden Cherry ’26 13th - 50 free; 11th - 100 free
  • Sydney Johnson ’26 13th- 100 free; 16th- 100 breast
  • Mac Spurrier ’27 6th - 50 free; 4th- 100 breast
  • Zoey Rushing ’27 6th- 100 fly; 5th- 100 breast
  • Elsa Staelin ’27 8th - 200 IM & 5th - 100 back
  • Caroline Cox ’27 16th - 100 free
  • Allanah Wong ’27 12th - 100 back
  • 1st - 200 medley relay

Softball

  • Standout players: Mia Thompson ’25, Leah Jackson ’25, Gabbie Snell ’25, Niamiah Taylor ’25

Varsity Baseball

  • Led by 8th graders William Hull, Lachlan Newell, Jack Watts, and 7th graders Aiden Nick, Cameron Obee, and Blake Surratt.

5th And 6th Baseball

  • 5th graders led by Shep Porterfield, Hines Porterfield, Corbin Clintsman, and Gage Bullock.
  • 6th grade team led by Cutler Smith, Dan McGugin, and Cael Tierney

Girls’ Track and Field

  • Fourth place in HVAC Finals

Individual medalists:

  • Caroline Watts ’27 – 3rd - high jump
  • Gabi Bullock ‘26 – 2nd - 100m hurdles
  • Lily Bowen ’25 – 2nd - 1600m run
  • Tess Staelin ’25 – 3rd - 400m dash
  • Selin Weitkamp ’25, Elli Baker ’25, Lilly Bowen ’25, and Eleanor Denbo ’27 –3rd - 4 × 800m relay
  • Gabi Bullock ’26, Coco McGehee ’26, Lizzie McWilliams ’25, & Tess Staelin ’25 – 3rd - 4 × 200m relay

Boys’ Track and Field

  • Second place in HVAC Finals
  • Ethan Utley ’25 - 2nd - shot put & 2nd - discus
  • Sam Haley ’25 - 2nd - long jump, 3rd - 100m dash, 3rd - 200m dash
  • Grant Rehm ’25, Mack Mahlendorf ’25, Braxton Gunn ‘ 25, and Jonah Biller ’25 – 2nd - 4 × 800m relay
  • Justin Hopkins ’26, Jackson Reid ’25, Logan Miller ’25, and Jack Tompkins ’26 – first place in the 4 × 200m relay
  • Justin Hopkins ’26, Jackson Reid ’25, Logan Miller ’25, and Sam Haley ‘25 – 2nd - 4 × 100m relay
  • Jackson Reid ’25, Braxton Gunn ’25, Edward Duncan ’26, and Jack Tompkins ’26 – 2nd - 4 × 400m relay

Girls’ Lacrosse

  • HVAC Champions
  • Led by 8th graders Sophie Gill, Kate Haney, Elise Mason, Grace Prentice, and Grace Thompson

Boys’ Lacrosse

  • Standout players: Owen Campbell ’25, Rush Buntin ’25, Justin Nozko ’26, and Logan Rehm ’25
Back

Share This Article

List of 5 news stories.